FORGOT YOUR DETAILS?

mistrz polikarp

Mistrz Polikarp

To jest blog o umieraniu. Znajdziesz tutaj informacje o opiece długoterminowej, paliatywnej, o chorobach przewlekłych oraz o umieraniu. Długo zastanawiałem się od czego zacząć pisanie bloga o końcu. Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu traktującym o śmierci? Jak złamać kulturowe tabu wokół tematu umierania?

Śmierć, mawiają, jest pewna jak podatki (lub na odwrót). Skoro tak, to wszyscy bez wyjątku powinniśmy rozumieć jej nieuchronność. Z biegiem czasu przygotowywać się do jej nadejścia – gdy odchodzą nasi Bliscy: Rodzina i Znajomi. Gdy mierzymy się z rozpoznaniem choroby nieuchronnie prowadzącej do zgonu. A jednak nie jesteśmy gotowi.

Jakiego końca życia chcesz dla swoich Bliskich?
Dla siebie?

Do pierwszego wpisu na blogu popchnęły mnie wydarzenia kilku dyżurów. Jestem lekarzem, szkolę się w zakresie medycyny rodzinnej (jestem rezydentem), pracuje także jako lekarz hospicjum domowego. Wreszcie dyżuruję. Leczę wtedy Wszystkich i wszystko – od trwającego trzeci tydzień kataru po wstępne zaopatrzenie zawału serca. Z racji na moją pracę hospicyjną mam szczególnie wyczulone oko na Pacjentów z bólem, umierających. Często pozostawionych w samotności.

Gdy patrzę na tych Chorych i Ich Bliskich, rodzi się we mnie pytanie. Pytanie, na które próbuję w tym blogu udzielić w miarę pełnej odpowiedzi. W aspekcie technicznym, medycznym, w aspekcie leków, łagodzenia objawów. W aspekcie psychologicznym. I duchowym trochę także.

To rodzące się pytanie brzmi: Jak umierać?

Dodatkowe informacje

Podaj LINK do kanału, który zgłaszasz do konkursu Gala Twórców:

211

3248