FORGOT YOUR DETAILS?

galanta lala cia opozytywny blog plus size

Galanta Lala – ciałopozytywny blog plus size

Cześć!
Chciałabym Cię dzisiaj zaprosić do wizyty w wyjątkowym miejscu. Do kontaktu z wyjątkową społecznością.

Nazywam się Urszula Chowaniec i od dwóch i pół roku prowadzę w sieci bloga Galanta Lala. ‘Galanty’ to w języku łódzkim duży, zażywny, rozbieżny wrażenie, okazały. Nie mogłam sobie wymarzyć lepszego słowa, żeby określić mój stosunek do ciężkich ludzi.

GalantaLala.pl to blog o byciu Guliwerem w krainie Liliputów; o byciu grubym w przestrzeni wyznającej kult szczupłej sylwetki. Robię to, bo chce udowodnić, że grubi ludzie to nie jest gorszy sort. Że nadwaga czy otyłość to nie jest koniec świata. Że niezależnie od numerka na metce koszuli, można żyć pełnią życia, wchodzić w relacje z ludźmi, robić dobro, realizować swoje hobby. Uczestniczyć we własnym życiu. Bo wiesz, to wcale nie takie oczywiste.

Na swoim blogu staram się nie tylko dostarczać grubym dziewczynom inspiracji i własnym przykładem udowadniać, że mamy prawo się realizować. Dostarczam niezbędnej reprezentacji w mediach społecznościowych i podpowiadam jak zarządzać otoczeniem, by dać sobie szansę na zmianę sposobu myślenia o ciele w ogóle.
Dbam także o edukację, tłumaczę i wyjaśniam zjawiska, o których wieści jeszcze nie dotarły do Polski. Opowiadam o badaniach, które prowadzi się za granicą. Nazywam tu po imieniu nie zawsze piękne zjawiska. Z bloga plus size, którym początkowo była moja działalność, przesunęłam się w stronę antydyskryminacyjnego aktywizmu. Wierzę, że to ma sens i że któregoś dnia ostatnia grupa społeczna, z której publicznie jeszcze każdy sobie chętnie pożartuje, ludzie z nadwagą i otyli, przestaną być odrzutkami i podmiotem systemowej dyskryminacji.

Ha, wiem, mam świadomość, że to mocne słowa. Ale czy wiesz, ile województw w naszym pięknym kraju w ogóle nie ma karetek bariatrycznych? Jaki procent lekarzy uważa, że powinno mieć prawo odmówić leczenia osobom z nadwagą, które nie chcą / nie mogą schudnąć? Czy wiesz, ile osób rezygnuje z udziału w rozmowie o pracę, bo nie jest w stanie ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, bo w żadnym sklepie w mieście nie ma odzieży w rozmiarze powyżej 46? Albo jak to jest odebrać dziecku 7 lat wspólnej zabawy na wakacjach, z obawy przed tym, co ludzie pomyślą, widząc grubą kobietę w kostiumie kąpielowym?

Moje czytelniczki wiedzą.

Galanta Lala powstała z potrzeby stworzenia bezpiecznego miejsca dla wszystkich tych, których mainstream pop kultury wypycha na margines. Z założenia przestrzeń wokół bloga miała być przystanią dla grubych kobiet, tych, które – jak ja – pokonują dzień za dniem z półtonowym workiem społecznych oczekiwań, norm piękna i niezadowolenia z siebie na plecach. Postanowiłam, że chcę pisać dla tych, dla których w polskim internecie nie pisze nikt.

To trudne, bo w świetle badań grubi ludzie to jedyna grupa społeczna bez poczucia solidarności. Nikt nie chce być gruby na zawsze, a skoro wszyscy jesteśmy tu tylko przejazdem to po co szukać dla siebie miejsca i nawiązywać relacje, prawda?

Z czasem społeczność Syren Lądowych (kryptonim czytelniczek bloga i nasz znak rozpoznawczy) efektem kuli śniegowej zaczęła przygarniać nie tylko grubaski, ale też resztę nienormatywnych obywateli drugiego sortu. Chudzi, z całego spektrum LGBTQ+, dojrzali, chorujący czy z niepełnosprawnościami.

Przyznaję, zadziwia mnie, jak wiele nie-grubych osób przychodzi do naszej małej społeczności w poszukiwaniu spokoju, akceptacji i kulturalnej dyskusji. To mój największy blogowy sukces, ta grupa, która nie tylko rozumie i szanuje odmienność, ale potrafi o niej kulturalnie rozmawiać.

To jest prawdziwa wartość mojego bloga! To, że w gnijącym na nienawiść świecie potrafimy zatrzymać się na refleksję nad sobą. Poszukać przestrzeni do poprawy i wcale nie rzadko – przyznać do błędu. Gdybym mogła mieć jedno życzenie, chciałabym, żeby cały internet był jak moje czytelniczki.
Wszystkim żyłoby się łatwiej!

Wiem, że temat, którym się zajmuję jest niepopularny i niepoprawny politycznie. Antykoniunkturalny wręcz, biorąc pod uwagę hossę w branży fitnesowej.
Wierzę jednakowoż, że dla każdego jest miejsce. I każdy kto szuka, powinien mieć szansę znaleźć swoje stado.

Dodatkowe informacje

Podaj LINK do kanału, który zgłaszasz do konkursu Gala Twórców:

674

5765